Biedrība “CITRONS” sadarbībā ar “PuMPuRS” realizē iniciatīvu projektu

Viļānu apvienības pārvalde 17.Jūnijs, 2021, 10:28 Jaunumi

Biedrība “CITRONS” sadarbībā ar “PuMPuRS” realizē iniciatīvu projektu

No 2020. gada 1. jūlija līdz 2021.gada 31. maijam norisinājās priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riska jauniešu iesaistes jaunatnes iniciatīvu projekts “MedusPods”, ko organizēja biedrība “Citrons”. Iniciatīvu projekta mērķis bija Viļānu novadā dzīvojošos jauniešus iesaistīt aizraujošās aktivitātēs savā vidē vasaras, rudens un ziemas brīvlaikā, stimulēt motivāciju turpināt mācību darbu skolā un veicināt iekļaušanos vienaudžu kolektīvā, attīstot darba un radošās prasmes, veicinot sadarbību, sportisku dzīvesveidu un sakoptas apkārtējās vides veidošanu.

Šajā laika posmā norisinājās 6 aktivitātes. Kopumā projekta aktivitātēs piedalījās 36 izglītojamie. Katrā aktivitātē tika apgūtas citas prasmes un iemaņas. Projekta laikā tika īstenota aktivitāte – “Izzinoša ekskursija uz Līgatnes dabas takām”. Jauniešiem bija iespēja piedalīties izraujošās, kā arī sportiskās aktivitātēs svaigā gaisā. Apmeklēt izzinošas dabas takas, kurās varēja iepazīt dabu, Latvijā dzīvojošo savvaļas zīdītājdzīvnieku sugas, dabas daudzveidību un aizsardzības nepieciešamību. Iepazinās ar iedvesmojošiem, savu arodu mīlošiem un aktīviem cilvēkiem. Brauciena mērķis tika veiksmīgi sasniegts, jaunieši emocijām pārpildīti devās mājās.

Aktivitātē - “Uzvelc Savu Spēka Kreklu”, jauniešiem bija iespēja apdrukāt T-kreklus sietspiedes tehnikā.  Projekta dalības laikā pašu izveidota apģērba daļu, kas ir vienojošais visiem, tādā veidā akcentējot viņu vienlīdzību.

Aktivitātes “Šūnas” laikā jaunieši attīstīja jaunas prasmes, iepazina jaunus veidus, kā var radīt mākslu ne tikai uz papīra, bet šajā gadījumā uz stikla. Šī nodarbība norisinājās tieši pēc pandēmijas, tāpēc ar krāsu palīdzību varēja noteikt, kāds psiholoģiskais stāvoklis ir jauniešiem. Mērķis bija noteikt emocionālo stāvokli bērniem pēc attālinātajām mācībām. Bija iespēja spēlēt lielformāta āra spēles. Interesi radīja gan lielais spēļu izmērs, gan pieejamās spēles.

Radošajā dienā “Medusmaize” jauniešiem tika ļauts brīvā atmosfērā izlolot savu maizes klaipu, kā arī uzzināt par medus ievākšanu, tradīcijām un nepieciešamajām prasmēm. Bija iespēja baudīt maizīti ar medu un pienu, iekārtojoties ērti brīvā dabā, svaigā gaisā. Mērķis bija parādīt skolēniem, ka, lai radītu jauku atmosfēru pietiek ar pavisam minimālām lietām. Jaunieši ieguva jaunas zināšanas par to, kā tiek gatavota un cepta maizīte un gatavotas dažādas uzkodas no medus. Skolēniem dodoties prom, tika sagatavotas medus dāvaniņas.

Aktivitātē “Izlej savu medus laimi” jaunieši izzināja biškopības pamatprincipus par bišu dzīvi, bišu kopšanu, medus vākšanas īpatnībām un interesantiem faktiem par medu. Lēja vaska sveces, gatavoja vaska drānas. Aktīvi darbojās ar āra spēlēm.

Noslēdzošajā aktivitātē “Pieturzīme” jaunieši veidoja augļkoku mazdārziņu, kas sniedza iespēju jauniešiem pašiem iestādīt augu, saprast, kādu darbu tas prasa. Ilgtermiņā tas mazinās tieksmi iznīcināt mums apkārt stādītos vai ieaugušos košumkrūmus, augļkokus. Mazināt vēlmi demolēt un postīt dabu. Katrs iestādīja vismaz vienu augu, apņēmās par to rūpēties un pilntiesīgi varēs doties baudīt sniegto ražu. Dienas beigās saguruši, bet gandarīti devās mājās.

Visi aktivitāšu vadītāji atzinīgi novērtēja izglītojamos, uzsverot, ka viņiem piemīt liela vēlme un degsme uzzināt kaut ko jaunu. Aktivitāšu laikā jauniešos tika novērota pozitīva personības pilnveidošanās un spēja pārkāpt pāri savai komforta zonai, kas attīstīs viņu spēju un palielinās motivāciju izglītoties.

Paldies visiem aktivitāšu vadītājiem, sadarbības partneriem un iesaistītajam personālam!

Šo jaunatnes iniciatīvas projektu pilnībā finansē Eiropas Sociālā fonda projekts Nr.8.3.4.0/16/I/001 “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” (PuMPuRS)

 

Informāciju sagatavoja:
Dana Brence

Biedrības “CITRONS” valdes locekle
Foto: Līga Sarkane

 

Iesaki citiem: