Muzeji

Viļānu Novadpētniecības muzejs

Viļānu Novadpētniecības muzejs
 • Adrese: Kultūras laukums 2, Viļāni, Viļānu novads
 • Telefons: +371 26476570
 • E-pasts: muzejs-vilani@inbox.lv
 • Darba laiks: Viļānu Novadpētniecības muzejs sākot ar 03.06.2019. pāriet uz vasaras sezonas (jūnijs, jūlijs, augusts) darba laiku:
  P.    slēgts
  O.    8.00 – 12.00   13.00 – 17.00
  T.    8.00 – 12.00   13.00 – 17.00
  C.    8.00 – 12.00   13.00 – 17.00
  P.     8.00 – 12.00   13.00 – 17.00
  S.    8.00 – 16.00
  SV.   slēgts 

Muzejs dibināts 1954. gadā. Viļānu novadpētniecības muzeja pastāvīgā ekspozīcija sniedz aizraujošu ieskatu atsevišķos Viļānu pilsētas un Viļānu novada vēstures posmos un iedzīvotāju ikdienas gaitās, radot neaizmirstamu noskaņu un iespēju izjust tā laika elpu. Muzeja krājuma pamatā arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, ģeoloģijas priekšmeti. Pastāvīga ekspozīcija par pilsētas vēsturi no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Muzeja ekspozīciju caurvij pilsētas un novada vēsture, tradīcijas, paražas dažādos vēstures laika posmos.Te ir skatāmi foto oriģināli, numismātikas, arheoloģijas, etnogrāfijas un citu kolekciju krājuma materiāli.

Tā kā muzeja krājuma vākšanā ir piedalījušies gan daudzi desmiti skolēnu, gan arī citi pilsētas un novada iedzīvotāji, kuri laipni dāvinājuši visdažādākos senču lietotos priekšmetus, muzeja kolekcijas ir daudzveidīgas un piesātinātas ar atmiņām par Viļānu novada cilvēku kultūru, tradīcijām un sadzīvi. Muzeja kolekcijās atrodas arī ļoti interesanti un unikāli priekšmeti. Piemēram, Latvijā ir tikai nedaudz vairāk kā 30 mamuta zobu, viens no šiem retajiem eksemplāriem glabājas mūsu muzejā.

Muzeja piedāvātā ekskursija “Viļānu vēsturiskā taka” izvedīs pa pilsētas ievērojamākajām kultūrvēsturiskajām vietām, tā iepazīstinot pilsētas viesus ar neseno gadsimtu atstāto mantojumu. Savukārt muzeja izstāžu zālēs pastāvīgi ir aplūkojami gan vietējo iedzīvotāju, gan attālāku viesu mākslas un amatniecības darbi, kā arī pašu muzeja darbinieku veidotās tematiskās izstādes. 

Ieejas maksa: 

 • bērniem 0,20 EUR
 • pieaugušajiem 0,40 EUR
 • ekskursija (Viļānu novada kultūrvēstures objektu apskate) 10,00 EUR

Muzejpedagoģiskās programmas dažāda vecuma skolēnu grupām:

 • „Senlatviešu spēka zīmes” (1. – 12.kl.)
 • „Lina sēkliņas stāsts.” (1. – 12.kl.)

 „Senlatviešu spēka zīmes.”

Programma paredzēta 1.-12. klašu skolēniem. Nodarbības ilgums 40, 60 min., latviešu/krievu valodā. Programma sniedz ieskatu par senlatviešu grafiskajām rakstu zīmēm, latvju dievībām, zīmju nozīmi un to skaidrojumu.

„Lina sēkliņas stāsts.”
Programma paredzēta 1. – 12. klašu skolēniem. Nodarbības ilgums 40, 60 min. latviešu/krievu valodā. Balstoties uz pastāvīgo ekspozīciju „Lina sēkliņas stāsts”, tautasdziesmām, pasakām un praktiskām nodarbībām tiek sniegts priekšstats par linu audzēšanas un apstrādes procesiem.

Pieteikties pa tālr. 26476570;

Marutas Raudes darbu izstāde „Vienmēr maksimāli”

Marutas Raudes personālizstāde VIENMĒR MAKSIMĀLI ir mākslinieces daiļrades retrospekcija, kurā izvēlēti darbi no iepriekšējo gadu izstādēm “…un tad viņi izgāja pie upes…”, “Perfect place for you”, “Pirmā diena jeb Pirmdiena”, “Četras nāras sarkanā jūrā”, “Totēmi”, kā arī starptautiskā keramikas mākslas simpozijā “Ceramic Laboratory” Daugavpilī tapušie darbi.

Marutas darbus var kā stikla pērlītes paņemt un sakārtot jaunā veidā – un tie pastāstīs jaunu stāstu. Un tā būs vienmēr. Jo tie ir maksimāli mākslinieces centienos pēc kārtības, nozīmes un ideju starojuma.

Māksliniece Maruta Marija Raude dzimusi 1965. gada 7. oktobrī. Mācījās Viļānu vidusskolā. Viļānu bērnu mūzikas skolā apguva klavieru un akordeona spēli. 1985. gadā Maruta beidza Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolu, bet 1986. gadā iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā. 1992. gadā absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina grafikas nodaļu. 2000. gadā ieguva maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā.

Maruta Raude sarīkojusi vairāk nekā 20 personālizstādes, piedalījusies grupu izstādēs un mākslas simpozijos Latvijā un ārzemēs – Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Nīderlandē, Lielbritānijā, Turcijā un Austrālijā. Maruta Raude bija ilggadēja starptautisko porcelāna apgleznošanas simpoziju dalībniece Latvijas Mākslinieku savienības muzeja radošajā filiālē Zvārtavas pilī.

Pēc smagas slimības, kopš 2018.gada Maruta atdusas Ikšķiles vecajos kapos.

Izstāde būs skatāma no 7. jūnija līdz 6. septembrim.

2017-02-20
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A