Aktualitātes

Setu tradicionālie kolektīvi Viļānu kultūras namā

Setu tradicionālie kolektīvi Viļānu kultūras namā

23. septembrī plkst.19.00 Viļānu kultūras namā uzstāsies Pelvas apriņķa (Igaunija) setu nacionālās biedrības kolektīvi – vīru koris „VELO” un sievu koris „MADARA” un muzikanti, kas iepazīstinās mūs ar setu tautas tradīcijām,tautas tērpiem, dziesmām un dejām kopā ar Viļānu novada kolektīvu – Viļānu KN folkloras kopas „Viļōnīši”, deju kopas „KŪMYS”, kapelas „Bumburneicys” un vīru kopas  „KŪZULS” dalībniekiem.

Seti ir neliela etniska grupa, kas dzīvo Dienvidigaunijā Pelvas un Veru apriņķos.Setu tradīcijas ir cieši saistītas ar viņu reliģisko piederību pareizticīgo baznīcai. Seti atzīme dažādus pareizticīgo svētkus, kuros vienmēr dodas uz baznīcu, taču ikdienā ir saglabājušās arī daudzas pagāniskās tradīcijas.

Setu tautastērpi ir atšķirīgi no igauņu tautastērpiem. Populārākās krāsas tautastērpos ir melna, balta un sarkana. Sievietēm ap kaklu ir sudraba monētu virtenes un uz krūtīm liela sudraba sakta, kas ir katras precētas setu sievas lepnums. Jau no mazotnes meitenes krāj savas sudraba kaklarotas, jo rotaslietu daudzums parādīja sievietes statusu sabiedrībā un finansiālo stāvokli. Izslavēti ir setu meistarīgie rokdarbi. Vīri ir bijuši prasmīgi koka amatnieki, kamēr sievas bija labi zināmas savu prasmīgo adījumu dēļ.

Setu tautasdziesmas jeb lēlo ir neatņemama setu kultūras sastāvdaļa. Tās parasti dzied lielāks cilvēku pūlis vai koris. Viens no dziedātājiem sāk dziedāt un vēlāk pievienojas pārējie, kas vēlreiz nodzied to pašu. 2009. gadā lēlo dziedāšanas tradīcija tika iekļauta UNESCO Reprezentatīvajā cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.

Visievērojamākais setu kultūras notikumus ir Lēlo diena, kas kopš 1977. gada norisinās reizi trijos gados. Lēlo dienās pulcējas visi lēlo kori, lai kopīgi koncertētu un veicinātu setu kultūras attīstību.

2017-09-15
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A