Aktualitātes

Pavasara ieskaņu pasākums graudu un rapšu audzētājiem Viļānos

Pavasara ieskaņu pasākums graudu un rapšu audzētājiem Viļānos

Viļānu novadā laika gaitā ir veidojušās spēcīgas lauku zinātnes tradīcijas, kas ļauj to dēvēt par lauku zinātnieku novadu, ko apliecina gan lauksaimniecības zinātnes centru aktīva darbība, gan lauksamniecības pasākumu norise novadā. Viens no svarīgākajiem tāda veida pasākumiem - Austrumlatvijas reģiona graudu un rapšu audzētāju konference – norisinājās Viļānos 4. martā. To SIA „Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrs” (LLZC) organizēja sadarbībā ar Viļānu novada pašvaldību. 

Prezentē lauku izmēģinājumu rezultātus

Graudu un rapšu audzētāju konference un Lauku diena ir divi svarīgākie pasākumi, ko organizē LLZC. Arī šogad, kā ik gadu, konferencē aktīvi piedalījās sadarbības partneri, kas savus jaunākos produktus prezentēja un izmantoja lauka izmēģinājumos Lauku dienā pagājušajā gadā, bet par iegūtajiem rezultātiem informēja šīgada konferences laikā. Lai iepazītos ar lauku izmēģinājumu rezultātiem un firmu ieteikumiem 2016. gada sezonā, uz konferenci ieradās vairāk nekā 130 dalībnieki. 

Iepazīstina ar jaunu produkciju

Ik gadu konferencē piedalās gan uzņēmumi, ar kuriem LLZC sadarbojas jau daudzus gadus, gan arī tiek piesaistīti arī jauni dalībnieki. No LPKS Latraps konferencē piedalījās un par jauninājumiem kooperatīva darbībā informēja reģionālais tirdzniecības menedžeris Pēteris Stanka. Ļoti pārliecinoši par jaunajiem produktiem 2016.gada sezonā stāstīja “Syngenta” reģionālais tirdzniecības pārstāvis Dāvis Pundurs. Firmas “Bayer” sēklu biznesa vadītāja Baltijā Dr.agr. Ingrīda Grantiņa informēja par rapša sēklu piedāvājumu 2016.gadam. Plašu ieskatu par izmēģinājumu rezultātiem un ieteikumiem 2016.gada sezonai sniedza “BASF” tirdzniecības vadītāja Dagnija Hincenberga. Latgalē galvenokārt tiek audzētas Zviedrijā selekcionētās graudaugu un rapšu šķirnes. Par šķirņu audzēšanas rezultātiem un ieteikumiem šajā sezonā informēja SIA “Lantmannen SW Seed” tirdzniecības vadītājs Dzintars Jaks.

Lauka izmēģinājumos visām laukaugu kultūrām tiek pielietoti un pārbaudīti firmas “Yara” minerālmēsli un lapu mēslojums. Par mēslojuma pielietošanas efektivitāti informēja firmas “Yara” menedžere Agnese Pinka. Francijā ražotos minerālmēslus 5 gadus Latvijā pārbauda firma “Timac Agro Latvia”. Par pielietotā minerālmēslojuma efektivitāti informēja Dr.agr. Skirmante Balnyte no Lietuvas. LLZC ar firmu “Baltic Agro” sadarbojas jau 20 gadus. Menedžere Ilze Bākule sniedza plašu ieskatu par jaunāko graudaugu, rapšu kultūru mēslošanā un augu aizsardzībā.

Konference piesaista jaunus dalībniekus

Šogad pirmo reizi konferencē piedalījās divas firmas – “AnAgro” un “Agrochema Latvija”. Aktīvi strādāja un piedāvāja pārbaudīt produkciju lauka izmēģinājumos firmas “Agrochema Latvija” tirdzniecības menedžeris Jānis Bārtuļs. Firmas „AnAgro” vadītāja Anna Puiškina pastāstīja par ekonomiskiem ieguvumiem, lietojot Nano un Bio ELEMENT graudu un rapšu sējumos.

Sadarbība ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti

Kā atzina LLZC vadītāja Dr. agr. Veneranda Stramkale, priecē tas, ka pasākumā piedalījās arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Lauksaimniecības fakultātes 2. un 4. kursa studenti, kuri bakalaura darbos izmantos izmēģinājumu rezultātus. „LLZC ir izveidojusies laba sadarbība ar LLU Lauksaimniecības fakultāti. Novada studenti jau vairākus gadus par prakses vietu izvēlas LLZC. Patīkami atbalstīt jaunos, topošos speciālistus, jo darbā viņi atgriežas Latgalē un tas ir liels ieguvums mums visiem.”

Lauku diena 2016

Konference pamazām kļūst par platformu, kurā graudu un rapšu audzētāji var ne vien iepazīties ar sezonas jaunumiem, bet arī aktualizēt svarīgas problēmas, kurām jārod risinājums.

Konferences  noslēgums LLZC nozīmē jauna darba cēliena sākumu – gatavošanos ikgadējai Lauku dienai, kas šogad Viļānos norisināsies 14. jūlijā. To noteikti ir vērts apmeklēt visiem interesentiem. Lauksaimniekiem Lauku diena piedāvā iepazīties ar aktualitātēm savā nozarē, apskatīt izmēģinājumu lauciņus, kas ir Viļānu Lauku dienas īpatnība, un noskatīties lauksaimniecības tehnikas paraugdemonstrējumus. Bērniem Lauku dienas dalībnieki piedāvā iespēju izmēģināt rotaļu lauku tehniku, savukārt amatnieku tirdziņā kādu interesantu mantu vai gardumu spēs sev atrast ikviens. Uz tikšanos Lauku dienā Viļānos!

Teksts: Dr.agr. Veneranda Stramkale, Margarita Isajeva

Foto: Margarita Isajeva

2016-03-10
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A