Aktualitātes

Lauku diena Viļānos: aktualitātes lauksaimniecībā un pasākums visai ģimenei

Lauku diena Viļānos: aktualitātes lauksaimniecībā un pasākums visai ģimenei

9. jūlijā Viļānos jau 16. reizi norisinājās Lauku diena – lielākā tāda veida lauksaimniecības izstāde Latvijā, ko SIA „Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrs” (LLZC) rīkoja sadarbībā ar Rēzeknes novada un Viļānu novada pašvaldībām. Tiek lēsts, ka šogad izstādes apmeklētāju skaits pārsniedza 1000 cilvēkus, savukārt dalībnieku skaits tuvojās simtam. 

Dr. agr. Veneranda Stramkale, LLZC vadošā pētniece un vadītāja, uzsvēra, ka laikā, kad visas valsts skolēni devās uz Dziesmu un deju svētkiem, arī zemniekiem bija sarīkoti svētki. Kā ik gadu, arī šovasar Lauku dienu apmeklēja ar lauksaimniecību saistīti cilvēki ne tikai no Latgales, bet arī no citiem Latvijas novadiem un kaimiņvalstīm – Lietuvas un Krievijas. Lauku dienā piedalījās arī visi LLZC sadarbības partneri. Pieci no šiem uzņēmumiem strādā ar šķirnes jautājumiem, savukārt 8 demonstrēja augu aizsardzības līdzekļus un mēslojumus. Ar lielāko šo uzņēmumu daļu sadarbība norit jau daudzus gadus. Priecē arī tas, ka bija vairāki uzņēmumi, kas Lauku dienā piedalījās pirmo reizi.

Lauku diena ir viens no svarīgākajiem LLZC pasākumiem, kad plašam interesentu lokam tiek piedāvāts gan iepazīties ar aktualitātēm lauksaimniecībā, gan arī prezentēt sava darba rezultātus. Līdz ar to bija plašs arī uzaicināto viesu un sadarbības partneru loks. Viļānu novada domes priekšsēdētāja Jekaterina Ivanova atzina, ka LLZC sniedz lielu ieguldījumu lauksaimniecības attīstībā un pateicās Stramkales kundzei un LLZC kolektīvam par padarīto.

Liela nozīme zinātnes centra darbībā ir izglītības iestādēm. Edmunds Teirumnieks, Rēzeknes Augstskolas rektors, atzina, ka LLZC nodrošinātajām prakses vietām ir liela nozīme studentu kapacitātes celšanā. Turklāt, sadarbojoties ar zinātnes centru, tika izveidota biedrība „Biomasas tehnoloģiju centrs”, lai turpmāk veicinātu darbu pie zinātniskiem projektiem un veicinātu jauniešu interesi par zinātnes vērtībām, sniedzot ieguldījumu arī lauksaimniecības attīstībā. Malnavas koledžas direktors Juris Bozovičs uzsvēra, ka LLZC ir liela nozīme arī koledžas izmēģinājumu lauciņu attīstībā.

Viena no īpatnībām, kas LLZC Lauku dienu Viļānos atšķir no citām līdzīgām izstādēm, ir demonstrācijas izmēģinājumu lauciņi. Tagad tajos aug 14 dažādas kultūras, 165 šķirnes. Kā pastāstīja Stramkales kundze, darbs pie izmēģinājumu lauciņiem norit visu gadu. Tas ir ļoti darbietilpīgs un diezgan dārgs process, tomēr LLCZ izdevās samazināt izmaksas. Tādu lauciņu unikalitāti un nepieciešamību uzsvēra pat kolēģi no Zemgales novadiem.

Ja rodas jautājums, vai ir vērts apmeklēt Lauku dienu nākamā gada vasarā, atbilde noteikti ir „Jā!”. Šī izstāde ne tikai sniedz iespēju iepazīties ar aktualitātēm lauksaimniecībā, izvērtēt tirgū piedāvāto lauksaimniecības tehniku un noskatīties paraugdemonstrējumus, bet arī pavadīt laiku kopā ar ģimeni. Amatnieku un mājražotāju tirdziņā var iegādāties dažādus gardumus, savukārt bērniem tiek piedāvātas dažādas atrakcijas un iespēja pašiem iejusties lauksaimnieku lomā.

Margarita Isajeva

sabiedrisko attiecību speciāliste

 

2015-07-22
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A