Aktualitātes

Barikāžu aizstāvju atceres pasākums Viļānos

21.janvārī Viļānos notika 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres pasākums. Pasākuma ietvaros laukumā starp vidusskolu un kultūras namu, kur bija visu pulcēšanās vieta, pēc karogu svinīgās ienešanas un himnas nodziedāšanas, barikāžu dalībnieki iededza ugunskuru, kas ir simbols tam, kas tika piedzīvots pirms 22 gadiem.

Viļānu vidusskolas direktors Pēteris Tretjuks atklāja svinīgo pasākumu daloties savās atmiņās par 1991.gada notikumiem, kuriem pats bija liecinieks, aizstāvot barikādes Zaķusalas krastmalā pie televīzijas torņa. P.Tretjuks arī viennozīmīgi atzina, ka bez šaubīšanās piekristu aizstāvēt valsts brīvību arī šodien, ja vien būtu tāda nepieciešamība.

Andrejs Kravalis viens no Viļānu pilsētas un Viļānu pagasta barikāžu aizstāvju organizatoriem un barikāžu pasākumu organizators, visiem klātesošajiem pastāstīja par tā laika saziņas līdzekļiem un to kā tika iegūta informācija par OMON virzību.

Tā laika politiskajos notikumos piedalījās arī Viļānu Romas katoļu draudzes mācītāji Alberts Cimanovskis un Imants Medveckis. A.Cimanovskis toreiz bija Barkavas draudzes mācītājs un kopā ar draudzes locekļiem piedalījās barikāžu pasākumos Rīgā, sakot: „Kur mana draudze – tur es!”. Imants Medveckis savā uzrunā vērsās tieši pie jauniešiem, kas ir mūsu valsts nākotne.

Pasākuma turpinājumā Viļānu kultūras namā piedalījās 11.Saeimas deputāts, 1991.gada barikāžu dalībnieku atbalsta fonda dibinātājs un valdes loceklis un 1991.gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais, kā arī Latvijas Tautas frontes Viļānu nodaļas vadītāja Ināra Šindarjova.

Romualds Ražuks pateicās par uzaicinājumu uz Viļāniem, kā arī sīki rekonstruēja 1991.gada janvāra vidus notikumus. R.Ražuks atzina, ka to dienu notikumi šodienai ir devuši uzvaru un ticību, kas ir tās galvenās vērtības, par kurām ir jāstāsta jaunatnei, jo mūsdienās brīvība jauniešiem ir kā gaiss, ko elpot un lielā mērā tas ir pateicoties toreiz izcīnītajai brīvībai.

Ināra Šindarjova atcerējās, kā pirms 22 gadiem vidusskolas telpās pulcējās entuziasti, kas bija gatavi savas valsts neatkarības labā darīt visu iespējamo. I.Šindarjova atzina, ka ir lepna ar visiem, kuri atsaucās Latvijas Tautas frontes aicinājumam un turēja roku uz Latvijas sirds 1991.gada notikumos.

Renārs Zaļais atzina, ka jau 22 gadus janvāri uzskata par savu otro dzimšanas dienu, jo barikāžu notikumos Rīgā pie Iekšlietu ministrijas tika ievainots, bet veiksmīgu notikumu rezultātā viss beidzās laimīgi.

Pasākuma noslēgumā visi barikāžu dalībnieki vienojās kopējā dziesmā un fotogrāfijā. 1991.gada notikumi ir vērtība, ko jātur godā un svētā piemiņā. Piemiņas pasākumi par godu barikāžu aizstāvjiem ir mūsdienu sabiedrības lielais paldies par brīvu valsti, kurā dzīvojam.

Viļānu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Grandāne

2013-01-22
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A